Jak se přestěhovat a přežít

Jak se přestěhovat aneb proč není lepší vyhořet, než se stěhovat

Všichni známe legendární filmovou hlášku „lépe vyhořet, než se stěhovat“. Některá stěhování ji možná mohou připomínat. A možná i docela výstižně. Ale opravdu to musí být taková hrůza? Přinášíme Vám pár tipů, jak se přestěhovat, přežít a ještě k tomu si zachovat dobrou náladou.

 

 

Musím se spoléhat jen sám na sebe?

„Na každú robotu treba specialistou“. To už věděl i major Terazky. Pokud chcete vážně ušetřit peníze za stěhování, dobře rozvažte stěhování svépomocí. Ano, víme, že jste schopni to zvládnout. Ale uvědomte si, že Vás to bude stát třikrát víc času, víc stresu a dřiny a také víc oprýskaných rohů a možná i poškozených kusů nábytku. Nemluvě o stěhování těžších břemen, na což je už zapotřebí pořádný fortel. Upřímně, stojí Vám to všechno zato?

Podívejme se na to jednoduchým selským rozumem. Možná znáte zákon nákladů obětované příležitosti. Volně přeloženo do češtiny, čas a nervy strávené přípravou, balením a stěhováním, se dá využít jinde. A to efektivněji. Třeba tím, že budete v práci vydělávat peníze. A nebo ještě lépe, že budete se svou rodinou, se svými blízkými. Jen si spočítejte, o kolik hodiny byste vlastně přišli? A jak se dá vyčíslit čas strávený např. se svými dětmi?

Proto svěřte raději své přestěhování odborníkům. Ušetříte spoustu času, starostí a ve finále i peněz. Stěhováci jsou mistři svého řemesla, zvládnou bleskově rozložit skříň i postel a spolehlivě obalit nábytek či křehké věci bublinkovou fólií. Na konci přestěhování uvidíte, jak vám nebude ani trochu líto zaplatit za dobře a rychle odvedenou práci.

 

Čím dříve začnu, tím lépe

Čím dříve začnu, tím lépe Čím dříve začnete balit, tím méně stresu vás čeká. Tajemství hladkého přestěhování tkví v plánu. Pro snadnou přípravu si stáhněte náš kontrolní seznam stěhování. Na nic tak nezapomenete a navíc se budete cítit v pohodě. Až si budete domlouvat stěhovací firmu, rovnou si od ní vypůjčte přepravky nebo krabice na stěhování (v našem případě je to zadarmo). Začněte klidně měsíc před samotným stěhováním. Balte přitom chytře a úsporně – při balení můžete také ušetřit drahocenný čas, profi stěhovací firma, aby Vám měla s balením pomoci.

 

Opravdu to budu ještě potřebovat?

Pokud jste něco nepotřebovali roky, pravděpodobně to už nikdy potřebovat nebudete. Jednoduše to vyhoďte, nebo to někomu věnujte (např. naše firma odváží nepotřebné věci do Armády spásy). To platí jak pro menší věci, nábytek, tak i pro oblečení, polštáře, deky. Za nějakou dobu od přestěhování sami zjistíte, co vám zase přibylo.

 

Opravdu to budu ještě potřebovat?

  • Vypovědět s předstihem smlouvy uzavřené na moji starou domácnost (telefon, internet aj.)
  • Pojistit si svůj nový domov a zrušit pojištění staré domácnosti.
  • Obsah ledničky a mrazáku, ideálně s předstihem zpracovávat vše, co se rychle kazí a co nemá cenu převážet
  • Nahlásit změnu trvalého pobytu ve svém zaměstnání, u telefonního operátora, v občanském průkazu, v uzavřených smlouvách, bance... Jednoduše postupujte dle našeho kontrolního seznamu stěhování a s předstihem můžete změnu nahlásit.

     

Stěhovací firma

Čím dříve začnu, tím lépe Objednejte si dva či více stěhováků s vybaveným stěhovacím vozem, kteří vám se vším pomohou. Seriózní stěhovací firma by Vám měla dodat předem krabice či přepravky, provést demontáž a zpětnou montáž nábytku či jiných bytových doplňků. Také by měla zajistit balící službu nebo alespoň pomoc s balením. Samozřejmostí by mělo být také zabalení křehkých věcí či nábytku.

Dopředu se informujte o možnostech. Nabídky některých společností se mohou zcela zásadně lišit, a proto by nebylo moudré objednat si hned první nabídku. Ideálně si 2 nabídky srovnejte a zvolte tu nejvýhodnější. POZOR – levnější cena neznamená vždy výhru! Cena může být podhodnocená a na konci přestěhování Vás může čekat nemilé překvapení. Ptejte se také na to, co cena stěhování obsahuje.

 

Začněte si užívat svůj nový domov

Čím dříve začnu, tím lépe Až budete mávat stěhovacímu vozu na rozloučenou a zůstanete v domě obklopeni samými krabicemi a nábytkem, mohou Vás přepadnout různé pocity. Někteří z nás začnou nadšeně vybalovat, jiní se cítí bezradní raději si otevřou lahev s pivem a začnou přemýšlet, zda je vůbec možné, aby tohle všechno někdy vybalili.

Naše doporučení je jednoduché - vybalte krabici s nezbytnostmi např. s mýdlem, kartáčkem na zuby, osuškou.. Připravte si místo na spaní a ranní snídani s kávou či čajem. Vyražte ven a dopřejte si zaslouženou odměnu např. v místní restauraci. Pak pozdravte sousedy, zavolejte přátelům. Můžete jít také nakupovat a udělat si radost nějakou maličkostí. A hlavně.. Užívejte si svůj první den v novém domově.....