Lepší vyhořet, než se stěhovat?

Martin Skoupý, 27.9.2016

Už jste se někdy stěhovali nebo Vás stěhování teprve čeká? Přemýšleli jste někdy nad tím, proč tolik lidí opakuje dokola hlášku „lepší vyhořet, než se stěhovat“? Pokud Vás to zajímá, čtěte dál.

Nebudeme Vám dnes říkat, jak přehlásit energie nebo trvalý pobyt. Ani jak balit věci. Dnes Vám ukážeme stěhování z té jiné stránky, z té pozitivní.

Věřte nebo ne, ale v praxi se stěhování dá opravdu zvládnout bez stressu a opravdu zbytečných nervů. Prostě v klidu. A pokud se tedy stěhujte dobrovolně, podívejte se, jak se dá i stěhování doslova užít!

RADY A TIPY NA STĚHOVÁNÍ

Zapomeňte na rady a tipy z ženských časopisů nebo PR článků na českém internetu. Tvůrci umí o stěhování a všemožných radách čtivě psát, ale spíše než samotné stěhování je zajímá rychlé uspokojení poptávky a především jejich odměna.

Na příkladu stěhování bytu nebo domu Vám dokážeme, že o tom, zda stěhování bude noční můrou nebo příjemnou životní změnou, rozhodujete pouze Vy. Sami. Tedy ani stěhovací firma nebo Váš soused..

STĚHOVÁNÍ BYTU BRNO

Vzpomínáte, když jste začali přemýšlet o tom, že se přestěhujete? Pravděpodobně jste někoho potkali a rozhodli se pro něj. Vybírali jste si své oblíbené lokality a hledali svůj vysněný domov. V Bance jste zjistili, že na to máte. V inzerátech realitek jste si našli svůj vysněný byt či dům a celé jste to rozběhli. A teď už stojíte pouze před termínem a rozhodnutím, jak přemístit sebe, partnerku a své věci na nové místo. Tak hurá do toho, jde přece o Váš nový společný domov!

PLÁN STĚHOVÁNÍ

Jeden z důvodů, proč stěhování bytu nebo domu připadá lidem tak strašné je, že vše řeší „zapochodu“. A většinou i na poslední chvíli. Prostě nechtějí tomu obětovat víc, než víkend před termínem. Chápeme, pro někoho může být obtížné říci si o volno v práci na stěhování nebo věnovat svůj „volný“ čas něčemu, čemu se říká příprava.

Jenže, v tom to právě vězí. Pokud svému stěhování bytu nehodláte věnovat plus mínus skoro nic, tak se dopředu smiřte s výsledkem. A že to nebude výsledek valný, buďte ujištěni.

Toto je jeden z velkých přírodních zákonů, neočekávejte tedy hladké stěhování bez stressu, když jste pro to nic neudělali.

Pro hladké stěhování nemusíte vypracovávat plán hodný generála, postačí, když si vyčleníte dopředu čas, který si rozložíte na několik měnších úseků. Pokud nejste tlačeni termínem stěhování, čím dříve začnete, tím větší časovou rezervu budete mít a tím více si stěhování užijete! A pro workoholiky platí, že když se stěhujeme v pondělí, nespoléhejme na to, že o víkendu bude času dost..

PŘÍPRAVA STĚHOVÁNÍ DOMU

Příprava stěhování = půl vítězství. Čím lépe na stěhování domu či bytu připravíte sebe a své věci, tím lepší pocit budete se stěhování na konci mít.

Nejdříve se věnujte prioritám – velkým kusům nábytku, zařízením, křehkým věcem apod. Postupujte od velkých věcí až k drobnostem. Jak připravit své věci na stěhování si můžete zopakovat zde.

S balením věcí si nedělejte starosti, věřte odborníkům. Přivezou Vám krabice na stěhování až domů, poradí co a jak zabalit, zajistí pro Vás obalové materiály na stěhování oblečení, nádobí aj. drobností. Nábytek pouze připravte na jednotlivé kusy (pokud je třeba rozpojit). Pokud je třeba demontovat, nechte to opět na profesionálech.

Zlatá pravidla přípravy věcí na stěhování:

  • Nábytkové sestavy rozpojte, aby bylo možné dveřmi a na schodišti. Nezapomeňte také trasu stěhování na novém místě. Složitější skříně přenechejte odborníkům.
  • Drobnosti skládejte do pevných obalů např. banánových krabic a popisujte krabici fixou. Pozor, krabice z Bauhausu vypadají tvrďácky, ale moc toho neunesou.. A nezapomeňte na to, že na krabici se budou skládat další krabice :)
  • Doklady, věci na převlečení, hygienu a konvici na kávu si dejte zvlášť. Budou se hodit.
  • Elektroniku odpojte/rozpojte, máte-li originální krabici, použijte ji
  • Balení obrazů nechte stěhovákům. Obraz za 6.tisíc euro ale raději ohlašte dopředu
  • Oblečení jako jsou šaty a obleky profesionálové stěhují pomocí šatních boxů. Na ostatní oblečení postačí pevný 120 l pytel (žádejte u svého stěhováka)
  • Na knihy můžete použít banánovou krabici. Ale ne větší! Dát knihy do krabice z Bauhausu může být fajn, ale počítejte s tím, že krabice to nakonec stejně nepřežije a stěhovák ve 3. patře málem taky ne..

VÝBĚR STĚHOVACÍ FIRMY

Mohli bychom to stokrát opakovat, ale stejně by zase vyhrála cena stěhování. Jenže právě ta cena má jeden háček. Většinou nevypovídá totiž vůbec o ničem. V současnosti samotná cena není ekvivalentem kvality (to platilo možná za první republiky). To si naivně myslí pouze někteří zákazníci. Výrobci a poskytovatelé služeb to už dávno pochopili a také toho náramně zneužívají.

Pokud máte alespoň malinko vhled do marketingu, podíváte kolem sebe, do obchodů, supermarketů, zjistíte, že na ceně dnes vlastně tolik nezáleží (teď slyším nesouhlasné mručení). Všichni se ale tváříme, že ano. Jak zákazníci, kteří se v honbě za „nejnižší, nejlevnější, nejlepší“ cenou málem porvou, tak výrobci, kteří nám vnucují své reklamní slogany, klamavé reklamy a červené slevové kupony.

Pokud vybíráte stěhovací firmu, zajímejte se vedle ceny stěhování především o to, jak a čím Vaše osobní věci daná firma dokáže přemístit do nového domova. Všímejte si ochoty, komunikace v mailu, v telefonu, osobně. Ptejte se na to, jak dlouho funguje, jaké má refence na webu, facebooku. A že nemá stěhovací firma facebook?!

Ideálně se zeptejte svých známých, zda Vám někoho můžou doporučit. Osobní přístup pracovníků je nadmíru důležitý. Zrcadlí se v něm přístup a zacházení s věcmi, když se zrovna nedíváte. Taky víte, že platíte za „pocit“ a proto i bezpečné stěhování neurvalými stěhováky sprostými jako dlaždič Vám ten dobrý pocit z dobrého rozhodnutí určitě nepřinese.

STĚHOVÁNÍ JAKO INVENTURA

Jedna z opravdu krásných a pozitivních stránek stěhování. Ruku na srdce, kdo ví, co všechno za věci má v posteli, na půdě, ve slepě apod.? Pokud máte alespoň trochu rádi pořádek (aspoň malinko), tak Vám stěhování notně musí udělat i radost!

Většina z nás má tendence věci odkládat a schovávat „na horší časy“. Co kdyby se to někdy hodilo, že? Naši zákazníci často říkají, že nevěděli, kolik toho mají. A tady přichází jedinečná příležitost, udělat si zase načas ve svých věcech pořádek! Nehledě na to, že možná objevíte věci, které jste už dávno odepsali a které Vám teď budou užitečné. A když přebíráte věci, které Vám připomínají něco hezkého (nebo někoho hezkého).. komu by to neudělalo radost?

Mít věci na svém místě a vědět kde co najdu je fajn. A pocit, že mám jen věci, které potřebuji, taky.

STRESS ZE STĚHOVÁNÍ? V KLIDU.

Máme už za sebou přípravu i výběru stěhovací firmy, věci jsou připraveny, krabice zabaleny. Teď už si můžeme jen vychutnávat den D. A proč taky ne? Je to náš poslední den ve starém bytě, tak proč si ho něčím ztěžovat? Vždyť ještě dnes budeme ve svém vysněném novém domově!

Když jste Vy a Vaše věci bezpečně přečkaly cestu, můžete začít v novém domově čarovat a rozmisťovat věci. Užívejte si to. Bude to pravděpodobně na dlouho, kdy se Vám bude chtít s věcmi hýbat. Profesionální stěhováci Vám ochotně věci dají přesně na místo, kam chcete. Takže si rozhodněte, kam která krabice či nábytek přijde.

ZMĚNA JE ŽIVOT. BOHUDÍK.

Tak. Věci jsou nastěhovány, stěhování zaplaceno a Vy nyní stojíte před tou hromadou krabic a prázdného nábytku. V žádném případě se nepouštějte hned do vybalování všeho! Tím se jenom přivoláte stess. Nemůže být nic horšího než vědomí, že toho mám moc a že to stejně nestihnu.

Vybalte pouze to nejnutnější pro následující den, uvařte si šálek oblíbené kávy, udělejte si z krabic stůl a vychutnávejte si ten nový začátek.

Obejměte svou partnerku či partnera a usmívejte se. Je to přece to, co jste chtěli! Bude to možná naposled, kdy něco takového spolu prožíváte..

 

Takže good luck !

Martin Skoupý, stěhovák a majitel

SB STĚHOVÁNÍ BRNO s.r.o.

Martin Skoupý