Pracovník stěhování Juraj Bohata

Za každou firmou stojí lidé a jejich příběhy. Jsem ráda, že se nám podařilo vybudovat tým lidí, kteří se pro stěhování nadchli a kteří v něm našli každý trochu něco jiného.

Postupně vám představím celý stěhovací tým, jako první jsem vyzpovídala nejmladšího člena s nezaměnitelným čírem - Juraje Bohatu.

Pracovník stěhování SB STĚHOVÁNÍ BRNO

Juraji, odkud jsi a kolik ti je?

Pocházím z Košic z východního Slovenska a je mi 19 let.

Jak se mladý kluk jako ty vlastně dostal zrovna ke stěhování?

Můj kamarád, který si před tím u SB STĚHOVÁNÍ BRNO vydělával brigádně, mi tuto firmu doporučil. Pro mě je osobní doporučení ten nejlepší tip.

Když si se rozhodoval, k jaké firmě se přidáš, co pro tebe osobně bylo důležité?

Fyzická práce baví a chci se vypracovat svaly :) To byl asi pro mě ten nejsilnější impuls. Taky to, že u SB děláme trochu jiné stěhování, že se odlišujeme svým servisem a přístupem k zákazníkovi. Přiznám se, poprvé vidím, že pro majitele firmy nejsou na prvním místě peníze, ale spokojenost zákazníka.

Před tím jsem pracoval jak ochranka a vydělával 15.000,- měsíčně (80,- Kč/hod a ve smlouvě jsem měl zapsáno jen 60 Kč) a moje pracovní doba byla od 06:00 do 22:30. Teď je moje pracovní doba od 9:00 a končíme různě podle typu zakázek. Rozhodně to ale není do 22:30 hod.. :) A co je důležitý, vydělám více peněz. Mám pracovní smlouvu, za to co odpracuji, dostavám zaplaceno hned.

Jak vypadá tvůj typický den stěhováka?

Ráno se nejdřív vzbudím, udělám si snídani, dam si sprchu abych byl vyvoněný a když stihám, tak si udělám kafé a jedu na stanoviště v Řečkovicích. Přivítáme se s šéfem, povíme si nějaké legrácky a probereme den. Projdeme si plán co a jak budeme stěhovat a všechny detaily zakázky. Nachystáme vše, co potřebujeme na zakázku, především obalové materiály apod. Pak vyrážíme směr zákazník. Na místě se nejdříve všichni přivítáme se zákazníkem a projdeme stěhované prostory. Pro nás je důležité se zákazníka usmívat, aby se s náma cítil dobře. Přece jenom je stěhování pro většinu stres a proto to nechceme ještě zhoršovat.

Pak následuje příprava stěhování, především nábytku a jiných rozměrných věcí. Většinou balíme foliemi a teprve potom skládáme do auta. Aby se nic nepoškodilo, věci ve voze prokládáme stěhovacími dekami a kurtujeme.

Po cestě si dáme kafe, popřípadě oběd abychom měli energii do druhé půlky dne. Jak dorazíme na místo vykládky, nábytek zase vyskládáme a rozmístíme dle přání zákazníka. Případně demontovaný nábytek opět sestavíme a ustavíme. Celý den se mezi sebou bavíme, pořád se smějeme a komunikujeme se zákazníkem. Občas se jich ptám, kam se stěhuji, na co se těší, jak to vnímají.. Vždy je o čem si povídat. Asi můžu říci, že nás práce prostě baví :)

Zkus mi popsat, co tě na stěhovací akci nejvíc baví?

Nejvíc mě baví těžká břemena a těžký věci obecně. Stěhujeme klavíry, pianina a těžké trezory. Musím se u toho víc soustředit, ale je to pro mě skvělý adrenalin. A navíc u toho posiluju :)

Stěhování je fyzicky náročná práce, stíháš vedle stěhování i nějaké jiné koníčky nebo zájmy?

Zrovna teď nestihám.. Moje koníčky jsou hlavně rodina, je to jiné v létě a v zimě. V létě je to ježdění na kole, fotbal, střelba.. V zimě se plánuju koulovat a stavět sněhuláky :D Pak nějaké zimní sporty, snowboard apod.

A co tvůj šéf, neprudí občas?

Neee :D Je fajn. Vždy se s ním dá o čemkoliv promluvit, pokud potřebuji pomoct nebo poradit, tak mi pomůže a rád mě to naučí. Čeho si vážím je to, že se semnou baví otevřeně, nic neschovává a vždy se usmívá. Rozčiluje se jen tehdy, když narazíme na nějakého problémového člověka, který se k nám nechová zrovna slušně, objedná si stěhování a na konci řekne, že nemá peníze.. Nepochopíš, ale už se nám to stalo.

Co bys vzkázal lidem, kteří se teprve plánují stěhovat?

Že pokud chtějí pouze 'nosiče' nábytku, nebudeme pro ně asi ti praví parťáci. V Brně je mnoho stěhováků, kteří na tuto práci kašlou a neváží si ji. Nehrajeme si na ty nejrychlejší supermany, ale považujeme se za profesionály. A myslím, že naši zákazníci to vědí. Taky bych asi vzkázal, aby se míň stresovali a nechali přípravu na nás. Je to náš denní chléb, tak proč si dělat starosti navíc. Pokud si chce někdo připravit věci sám, ok. Pak je ale asi dobré se s námi o tom dopředu poradit. Někdy člověk v dobré víře nadělá víc škody než užitku. Zamotá nábytek nějakou látkou, která pak klouže a nedá se ani uchopit..

A co by si na závěr vzkázal třeba konkurenci?

Nevadí mi konkurence, ale stejně jako ve sportu, ať hraje fair play. Takže za mě asi normálka respekt všem, kteří se stěhováním živí dlouhodobě. Těm, co na stěhování kašlou a jdou jen postávat a na cigárko, tak ať radějí kutálejí popelnice. Sám jsem kuřák, ale cigaretu si dám jenom o přestávce, nebo po zakázce. Nepůsobí profesionálně, když stěhováci každou půlhodinu kouří, postávají a zákazník na ně čeká. Navíc kazí dobré jméno ostatním. Nebudeš tomu věřit, ale stalo se mi, že na mě na zastávce nejmenovaní stěhováci ukazovali zdvihnutý prostředníček.. Opravdu nechápeš. Je to ubohý a doslova z toho stříká závist. Co tím vlastně chtějí dokázat? Možná to, že oni na to prostě nemají.. Závist je podle mě jen slabost těch, kteří jsou liní si sami něco vybudovat a tak to závidí druhým.

 

Juraji, díky za odpovědi a přeji mnoho spokojených zákazníků a kilometrů!

Připravila Veronika Michalková, e-mail: info@sbstehovanibrno.cz