Stěhování Brno Švýcarsko

Stěhování ve Švýcarské Basileji

Zvažujete stěhování či přepravu věcí ze Švýcarska nebo do Švýcarska?

Víte, že převoz věcí ze Švýcarska podléhá celnímu řízení?

 

Švýcarsko v roce 2009 vstoupilo do tvz. shengenského prostoru, ale jako neutrální stát, jež není členem Evropské unie, platí na hranicích stále celní odbavení.

V praxi to znamená, že pokud převážíte své osobní věci (nábytek, textil, elektroniku, běžné vybavení domácnosti), měli byste věci proclít. Slovo „měli“ používáme záměrně, protože pokud své věci naložíte do osobního vozu a na hranicích vás nezastaví, ušetříte spoustu času a energie strávené na celním úřadě.

Na příkladu stěhování Basilej Brno vám ukážeme, co obnáší stěhování ze Švýcarska. Dozvíte se, jaké dokumenty budete potřebovat a co vše vlastně celní řízení obnáší.

STĚHOVÁNÍ DO ŠVÝCARSKA - trasa

Pro stěhování do Švýcarského města Basilej je z Brna nejrychlejší trasa Rozvadov – Nürnberg – Heillbronn – Karlsruhe – Basilej. V Heilbronnu můžete uhnout na jih na Stuttgart, ale trasa je o něco pomalejší.

Nestěhujete-li velkým nákladním vozem, ale např. dodávkou, doporučujeme použít menší městské hraniční přechody mimo dálnice, do Basileje je to např. přechod na ul. Basler Str. v Německu. Na těchto přechodech máte alespoň nějakou šanci, že i s dodávkou můžete projet bez nutnosti proclení.

Z Brna je to do Basile je to okolo 920 km, jedete-li vozem 100 – 120 km/h počítejte s časem okolo 11 hodin vč. přestávek.

STĚHOVÁNÍ ZE ŠVÝCARSKA – celní řízení

Převážíte-li své osobní věci, podléhají celnímu řízení, tzn. musíte je proclít. Nezáleží na tom, že nejde o zboží, ale o osobní věci. Celní řízení je v tomto případě jedním slovem byrokracie. A ne malá.

Podmínky celního řízení a osvobození od dovozního cla jsou upraveny nařízením Rady č. 1186/2009, vše najdete na stránkách celního úřadu nebo zjistíte osobně na ul. Řípská 9 v Brně.

V celním řízení hraje roli spousta faktoru, zda máte trvalý pobyt, občanství, kdy jste věci zakoupili, zda stěhujete věci jako fyzická osoba nebo využíváte stěhovací firmu apod. Pokud chcete ušetřit čas a starosti, můžete se nechat v řízení zastupovat firmou, která má k tomu příslušné živnostenské oprávnění a vše za vás vyřídí. Přesně tak jako my J

Pro účely celního řízení budete potřebovat:

  • Soupis věcí v češtině a angličtině,
  • finanční hodnota zásilky v eurech (pořizovací cena mínus amortizace, hodnotu si stanovíte sami, z ní bude vypočtena celní jistota),
  • doložení ukončení trvalého pobytu z území, odkud věci dovážíte
  • doložení zahájení trvalého pobytu na území, na které věci přivážíte (např. nájemní smlouva, přihlášení k zákonnému zdravotnímu pojištění),
  • tranzitní doprovodný doklad (získáte na hranicích Německa/Švýcarska), zde ubde uvedena lhůta 7 dnů, do které věci „přihlásíte“ v Brně,
  • plná moc v případě zastupování v řízení před celním úřadem.

Aby mohly být podle zákona vaše věci osvobozeny od dovozního cla, je třeba splňovat podmínky ukončení trvalého pobytu a prokázání zřízení v ČR, dále nesmíte věci do jednoho roku prodat, zapůjčit nebo pronajmout. Vše se dočtete ve zmíněném nařízení vlády.

Nesplníte-li některou z exaktních podmínek, budete nuceni složit celní jistotu, eventuelně zaplatit clo + 21% DPH. Pokud tedy dovezete věci ze Švýcarska a nedoložíte celnímu úřadu do 60 dnů ukončení trvalého pobytu ve Švýcarsku, platíte clo. Např. na textil a osobní svršky činí clo 14% + DPH.

Stěhování Sissach, Švýcarsko

Na stěhování ze Švýcarska si vyčleňte min. 3 dny, počítejte raději s celním řízením a předem si ověřte na celním úřadě náležitosti převozu.

Pro více informací o stěhování do/z Švýcarska nás můžete také kontaktovat na telefonu +420 775 667 214.

Nakládka ve Švýcarsku

Ing. Martin Skoupý

SB STĚHOVÁNÍ BRNO s.r.o.