CESTA DO ANGLIE AUTEM

Autem do Anglie

Plánujete cestu do Anglie autem?
Víte, jak se dostat autem do Anglie co nejlevněji?
Jedete autem do Anglie poprvé?
 

Podělíme se s Vámi o zkušenosti a zážitky ze stěhování do Anglie. Článek je určen všem, kteří plánují cestu do Anglie autem a chtějí zjistit, co to obnáší. Najdete zde zajímavé informace pro nízkonákladovou cestu do Anglie tam i zpět, dozvíte se, jak plánovat čas, jaké jsou náklady nebo jak zvolit přepravu přes kanál.

 

CESTA DO ANGLIE S DODÁVKOU

Cesta do anglie s dodávkou Jako firma SB STĚHOVÁNÍ BRNO s.r.o. jsme získali zakázku stěhování těžkého piana do Anglie. Záměr byl přepravit piano dodávkou do anglického města Lane End, nachází se asi 60 km jihozápadně od Londýna. Naším cílem bylo provést přepravu do Anglie pro zákazníka co nejlevněji a nejrychleji.

Časový itinerář cesty do Anglie

Cílové město Lane End se nachází téměř 1500 km z Brna, piano jsme zde měli vyložit ve čtvrtek 12:00 hodin. Start cesty do Anglie jsme tedy naplánovali na 13:30 hodin o den dříve, a jelikož jsme plánovali cestu „non-stop“, návrat jsme vypočítali na pátek odpoledne okolo 16:00 hodin.

TIP: Při plánování cesty do Anglie podle google maps doporučujeme počítat s rezervou cca 4 hodiny. Nepředpokládá se, že pojedete „vtahu“ a navíc je třeba počítat s kolonami apod. Naše cesta k přístavu Dunkirque byla vypočtena googlem na 13,5 hodiny, v reálu rychlostí 110 km a se zastávkami na jídlo, jsme cestovali 16 hodin. Při plánování času na ostrovy také nezapomeňte na časový posun – v Anglii je o hodinu méně :)

AUTEM DO ANGLIE – VYBÍRÁME TRASU

Autem do Anglie můžete na několik způsobů, my jsme zvolili tu nejlevnější a nejrychlejší trasu, tak abychom se co nejvíce vyhnuli dálničním poplatkům. Znamená to jet přes Německo, kousek Nizozemí, Belgií až k pobřeží a pak dál do Francie.

Seznam našich měst na trase s vyznačenými čísly dálnic:
Rozvadov – Nürnberg E50 – Würzburg 3 – Frankfurt am Main 3 – Köln E35 – Aachen E40 (doporučujeme natankovat před Nizozemím, ropa je zde pekelně drahá) – Brussel po E314, která přejde na E40, obchvat okolo Brusselu po E19 – Gent E40 – Oostende E40 – Dunkerque E40.

Tenhle seznam se může hodit, kdyby Vám náhodou vypadla navigace. Cestou k přístavu jsme ji téměř ani nezapnuli.

Trasu cesty do Anglie z Brna si můžete prohlédnout zde:
https://www.google.cz/maps/dir/Brno/Lane+End,+Moushill+Ln,+Milford,+Godalming,+Surrey+GU8+5BQ,+Velk%C3%A1+
Brit%C3%A1nie/@49.9843067,5.4009227,7/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x4712943ac03f5111:0x400af0f6614b1b0!2m2!1d16.
6068371!2d49.1950602!1m5!1m1!1s0x4875cde2a9b2c38d:0x4c7c8dd991c3b860!2m2!1d-0.6533259!2d51.1666906

Do Anglie tunelem nebo trajektem?

Výběr záleží na Vašich potřebách, autem přes tunel budete v Anglii pohodlně a za 30 minut, ale cesta Vás vyjde téměř o třetinu dráž než trajektem. Pro nás dobrodruhy, kteří se nechtějí připravit o ten výjimečný zážitek z cesty trajektem, je volba jasná. A kdo cestujete trajektem poprvé, bude nadšen stejně jako my!

Z trajektů do Anglie máte na výběr přístav Calais (90 minut) nebo Dunkerque (120 minut), obě cesty pak vedou do přístavu Dover v Anglii. My jsme zvolily pro cestu do Anglie Dunkerque, jednoduše kvůli lodní špičce již nebyly volné kapacity z Calais a cena vyšla nastejno. Proč ne, aspoň bude více času na to, v klidu se najíst, udělat pár fotek a třeba se i trochu prospat.

Odjezd trajektu jsme rezervovali na 8:00 hodin s vyloděním v Anglii v 9:00 hodin (časový posun o hodinu).

Pro zadání do navigace uvádíme adresy přístavů:

Přístav Dunkerque:
Terminal Roulier du Port Ouest
Port 5770
F-59279 Loon-Plage

Přístav CALAIS:
Car Ferry Terminal, 62100 Calais, France

Přístav DOVER v Anglii:
Dover Eastern Docks, Dover, Kent CT16 1JA

Cesta do Anglie – jak na výběr trajektu

Cesta do Anglie – jak na výběr trajektu Ti, kteří nevládnou angličtinou a jedou cestu do Anglie poprvé, se nemusí bát, výběr trajektu zvládnete v pohodě. Důležité je rezervovat trajekt dopředu, ideálně min. týden. Cena trajektu do Anglie se odvíjí podobně jako u letenek od poptávky, a tak den před odjezdem Vás trajekt do Anglie vyjde mnohem dráž (pokud bude vůbec volné místo). Pokud cestujete z Anglie záhy zpět, rezervujte současně i zpáteční lístek.
 

Pro přepravu trajektem jsme využili společnost DFDS Seaways a po zkušenosti můžeme s klidným svědomím doporučit. Na jejich webu v češtině zvládne udělat objednávku opravdu každý a navíc patří cenově k nejlevnějším. Cena lístku za dodávku stála do Anglie a zpět 210,10,- €, což v přepočtu dělalo 5884 Kč.

V objednávce je třeba jen dát pozor na specifikaci vozu, především výšky, od toho se odvíjí cena. Počet osob nehraje žádnou roli, ale uvádět se musí. Cenu za trajekt do Anglie můžete zaplatit online kartou přímo na webu (PayPal), po té Vám dojde potvrzovací e-mail, který doporučujeme vytisknout. Zde budete mít uvedeno číslo rezervace, kterým se prokážete v přístavu.

POZOR – pokud nestihnete termín odjezdu trajektu do Anglie, lístek Vám propadá!

Jak na trajekt do Anglie autem

Jak na trajekt do Anglie autem Protože někteří z Vás absolvují cestu do Anglie autem poprvé, možná Vás zajímá, jak to probíhá. V přístavu byste měli být alespoň hodinu předem, s sebou musíte mít číslo rezervace, občanský průkaz, a pokud nejste ze zemí Schengenu, tak i cestovní pas.

Pro nalodění počítejte se třemi kontrolami (tu druhou jsme s úspěchem málem přejeli..). Pokud cestujete do Anglie dodávkou, tak ze známých důvodů bude kontrolován úložný prostor. Po předložení rezervace obdržíte palubní lístek, podle kterého se zařadíte na parkoviště do řady podle příslušného písmene. Auta se řadí v pořadí, v jakém přijela.

Cesta do Anglie – jak na výběr trajektu Obsluha trajektu Vás pak naviguje do příslušného patra trajektu. Pak už jen vystoupíte z vozu a odkráčíte na palubu. Zde se hodí vzít si sebou batoh s nejnutnějšími věcmi. Doporučujeme necourat se neb na palubě platí pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ :) Trajekt je plně vybaven, restaurace, TV, dětský koutek apod. Během plavby můžete chodit po palubě, vyhlížet Britské ostrovy a dělat úžasné fotografie. Naše můžete zhlédnout zde.

CESTOVÁNÍ AUTEM PO ANGLII

Jak na trajekt do Anglie autem Po vylodění v Anglii hlavně nezapomeňte, že od této chvíle už jedině vlevo! Pro ty, kteří cestují autem do Anglie poprvé, máme uklidňující zprávu – pokud umíte dobře jezdit vpravo, půjde Vám to stejně dobře i vlevo :) Ze začátku je třeba se jen více soustředit, ale za chvíli Vám to přijde stejně snadné. A to tak, že až se budete vracet, bude Vám jízda vpravo připadat „taková divná“..

Na internetu najdete strašáky v podobě „dvojkruhových objezdů“, my osobně jsme s nimi neměli žádné těžkosti. Pozor jsme si museli dávat akorát při navigování dle cedulí, hlavně při nájezdech na dálnice. Když se budete chtít napojit z mostu podle ukazující cedule na dálnici, nezapomeňte, že se na dálnici napojujete z druhé strany :) V opačném případě skončíte ve druhém směru dálnice, než jste chtěli..

Také se dočtete o cestách do Anglie a úpravě světel pomocí nálepek. Jistě, není to naškodu, ale osobně jsme nezahlédli nikoho, kdo by nálepky lepil.

Jinak angličtí řidiči jsou na rozdíl od těch českých ohleduplní, mohli bychom se od nich co učit. Když např. potřebujete přejet rychle do pruhu, řidiči Vás pouští a vůz zpomalí (snad to nebylo nápisem BRNO na autě :)).

Po vyložení piana jsme během zpáteční cesty udělali zastávku v Lodnýně, téměr samotném centru. Koupili jsme si legendární Fisch & Chips, prošli pár obchodů a pomalu vyrazili na cestu zpět.

CESTA DO ANGLIE AUTEM JE FAKT ZÁŽITEK

Cesta do Anglie z Brna do Lane End a zpět měřila 2924 km. Vyjeli jsme ve středu 13:30 hodin a vrátili se v pátek v 15:00 hodin. Co se týče spotřeby nafty pro Volkswagen Crafter 2,5l, tak jeden kilometr nás přišel zhruba na 4 Kč, což jistě odpovídá nízkonákladové přepravě.

Naše stěhování do Anglie byla rychlá a náročná cesta, bez hotelů a měkkých postelí. Přesto jsme si odvezli kolosální zážitek z trajektu a samotných cest, a ten opravdu stojí zato!
 

Zážitek

Tým SB STĚHOVÁNÍ BRNO s.r.o. ve složení Martin, Lenka a Michal

Pokud Vás cokoliv zajímá z cesty do Anglie autem, můžete nám napsat na info@sbstehovanibrno.cz. Plánujete-li stěhování do Anglie, můžete nám napsat svou poptávku.