Zámek Boskovice

Před vánoci jsme čelili výzvě v podobě těžkého kotle, který bylo třeba nastěhovat do suterénu zámku v Boskovicích. Sklep zámku byl historicky pivovarským skladem sudů. Tomu odpovídaly schody, příkré tak, že připomínaly spíše sestup po žebříku.. Úkol tedy nelehký, ne však nereálný pro SB! Podívejte se s námi, jak se nám vedlo. 

 

Stěhování do sklepa zámku

Pro SB stěhování Brno není těžký problém nastěhovat kotel vážící 500 kg. Po schodech dolů nahoru zvládáme těžká břemena různých velikostí. Ale kotel vážící 2150 kg? To už holt chce pořádného fištróna! ?

Z konzultací na zámku Boskovice, vzešlo několik variant stěhování. Každá měla plusy a mínusy. Nakonec se ustálila na dvou – stěhování po schodech nebo stěhování kotle zámeckou zdí.

Stěhování těžkého kotle po schodech, navíc ještě s pravoúhlou zatáčkou, obnášelo značné náklady i hlavně rizika, a také řadu otazníků. Varianta zdí naopak neznámé v podobě proveditelnosti z pohledu statiky a schválení památkáři.  

Čas byl proti, ale „pod tlakem“ se podávají ty nejlepší výkony. Dodavatelská firma kotle ve spolupráci s investorem vyhodnotila přínosy, pamatovala na budoucí servis kotle a jeho životnost, a v extrémně krátkém čase dosáhla chválení projektu - vybourání tunelu v obvodovém plášti zámku Boskovice. Počin dosud nevídaný. 

Bourání tunelu do sklepu zámku Boskovice

 

Realizace stěhování

Po přípravných, stavebních a statických úpravách, mohl celý tyjátr vypuknout. Pro úspěšnou realizaci bylo třeba dobrého počasí. Měli jsme „štěstí“ neb nám v den realizace napadlo asi 10 cm sněhu.. Hlavní otázkou tedy bylo, zda se vůbec z Brna do Boskovic s celým ansáblem dostaneme. Stěhovacím vozem nám to zabralo dobré 2 hodiny a vyjet až k zámku jen tak tak.. Kotel ze Znojma se tak plužil do Boskovic skoro 4 hodiny.

Nakonec nám však sníh spíše pomohl, především v zahradě, kde jsme nemuseli bojovat s bahnem.

Po úspěšném transportu probouraným tunelem jsme se vypořádali s 60 cm diferencí nad podlahou sklepu. Není to maličkost, hrozí převrácení nebo i zřícení břemene. Po menších komplikacích bylo v podvečer úspěšně vymalováno. Kotel v pořádku dosedl na podlahu zámku Boskovice.

Suma sumárum – vč. příprav vybavení, stavebních úprav a konzultací, realizace stěhování na zámku v Boskovicích obnášela více než měsíc času, příprav a energie.

Velké díky patří dodavateli kotle Dřevo – produkt SV, stavební firmě za její majstrštyk tunel a samozřejmě provoznímu týmu zámku Boskovice, který ochotně plnil všechny naše nápady a dodal k do zahrady kolosální techniku.   

 

Díky a opět na viděnou zámku Boskovice!

Ing. Martin Skoupý

775 667 214

skoupy@sbstehovanibrno.cz

 

 

Sklep zámku Boskovice

Sklep den před stěhováním

 

Stěhování kotle do zámecké zahrady

Stěhování kotle jeřábem do zámecké zahrady

 

Transport kotle v zámecké zahradě

Transport kotle v zahradě zámku 

 

Stěhování kotle na podlahu sklepa

Manipulace kotle ve sklepě

 

Finální ustavení kotle

Finální ustavení kotle na podlahu sklepa zámku Boskovice